Czar kompletnej opowieści („Golem i dżin” część 2 – Helene Wecker)


golem dzin

Cóż ja mogę napisać? Opisywać fabuły nie ma większego sensu, bo przecież to ciągle ta sama książka, co w poprzedniej części recenzji, tylko podzielona na pół. Dopiero po przeczytaniu całości widać, o ile zyskalibyśmy jako czytelnicy (i zapewne w kontekście recenzji wydawnictwo również), gdyby nie zapadła decyzja o podzieleniu polskiego wydania na dwie części. Ta książka jako całość jest świetna. Jako dwie części oddzielone kilkoma miesiącami czekania – już tylko dobra.

Helene Wecker stworzyła bardzo ciekawą powieść. Nieschematyczna, z pełnokrwistymi (ha, ha, cóż za ironia losu!) bohaterami, osadzona w barwnie odmalowanym środowisku. Bardzo podobało mi się to, jak autorka odmalowywała miejsca akcji. Czy to Nowy Jork, czy też piaski pustyni, każde z tych miejsc ukazane zostało tak, że czułam się, jakbym tam była. Szczególnie urzekały mnie dacy Nowego Jorku, alernatywne miejsce do życia, raj dla tych, którzy z jakiegoś powodu nie chcą być widziani na ulicach…

Zastanawiałam się, jak autorka wybrnie z zawiązanej wcześniej akcji. Zniszczy golem? A może dżina? Ułoży im życie słodko i rozkosznie na wieki? Po trochę leniwej pierwszej połowie książki, w drugiej części nastąpiło stanowcze przyspieszenie akcji, dzieje się naprawdę sporo. Na dodatek widać tutaj lepiej rolę niektórych bohaterów drugoplanowych, na których może na początku nie zwróciliśmy wcale uwagi. Ciekawe zagranie. A wszystko jest spójne, widać, że autorka miała plan całokształtu, nie dała się ponieść wenie. Sprawnie poprowadziła fabułę i zafundowała wyważoną końcówkę. Taką, która pasowała najlepiej i nie zepsuła całości. Dobry ruch!

Nie będę dłużej bić piany, więc krótko i zwięźle: zaopatrzcie się w obydwie części i przeczytajcie jednym ciurkiem, jak należy – jak całą książkę! Bo naprawdę jest warta poznania, świetny koncept i bardzo dobre wykonanie, wybija się w zalewie podobnych powieści!

golem i dzin 2Wydawnictwo: Fabryka Słów, 2014

Oprawa: miękka

Liczba stron: 344

© 

Reklamy

5 myśli w temacie “Czar kompletnej opowieści („Golem i dżin” część 2 – Helene Wecker)

Usuwane są wszelkie komentarze wulgarne, a także reklamy. Zdobądź się na odwagę podpisania swej wypowiedzi.

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s