„Odmieniec” – Philippa Gregory


odmieniec1

Luca, nastolatek, który trafił do zakonu, a którego ścisły, rozmiłowany w logice umysł, zapędził w tarapaty. Bo jakże to w Średniowieczu odważyć się zliczyć ile suma sumarum centymetrów gwoździ z krzyża znajduje się w różnych sanktuariach. Herezja! Ku zdziwieniu Luki, nie czeka go stos, a propozycja nie do odrzucenia. Ma zostać śledczym na usługach Inkwizycji. Ma badać ścieżki zła, zagłębiać niezbadane, tajemnicze przypadki, osądzać na chwałę najwyższego. A to wszystko dlatego, że jest inny niż chłopcy dookoła – kocha wiedzę, logikę, czytanie i pisanie. Odmieniec.

odmieniec2

Izolda, piękna córka możnowładcy cierpi katusze. Jej ukochany ojciec umiera, nawet nie woła jej na łoże śmierci, nie zamienia z nią słowa. A na dodatek okazuje się, że ojciec zmienił swą ostatnią wolę, zdecydowanie na jej niekorzyść. Wybór, który jej pozostawiono nie jest tak naprawdę wyborem, więc dziewczyna jest jeszcze bardziej nieszczęśliwa. Trafia do klasztoru, któremu ma przewodzić, a w którym od czasu jej przybycia zaczynają się dziać dziwne rzeczy – halucynacje, niesamowite sny, stygmaty, wręcz popadanie zakonnic w obłęd. A Izolda marzy tylko o tym, by dalej być wolną, rządzić majątkiem, zajmować się włościami. Nietypowe marzenia dla średniowiecznej kobiety. Kolejny odmieniec.

Zdarzenia w klasztorze przykuwają uwagę Zakonu Ciemności, którego decydenci wysyłają Lukę, by zbadał sprawę. Okazuje się oczywiście, że klasztor kryje wiele tajemnic, a przed młodzieńcem stanie wiele wyzwań.

Od tej chwili losy Luki i Izoldy zaczynają się splatać. Na razie niewinnie, niby pod wpływem wydarzeń, które ich dotykają, ale jasnym jest, że to właśnie ta para będzie w dalszych częściach głównymi dostarczycielami przygód. Chociaż dla mnie bardziej interesująca tak naprawdę okazała się para drugoplanowych bohaterów – służący Luki i Izoldy, czyli Freize i Iszrak. On głupkowaty poczciwiec, a ona bardzo inteligentna i bezczelna. Zdecydowanie są bardziej pełnokrwiści od głównych bohaterów.

Pisząc ten tekst zaczęłam analizować tytuł i właściwie prawie wszystkich bohaterów (tych liczących się) można nazwać odmieńcami. Zarówno para pierwszoplanowa, jak i służący oraz ci, których dotyka oskarżenie. Wszyscy z jakiegoś powody wyróżniają się z szarej masy, są inni, a przez to postrzegani jako niebezpieczni, niepotrzebni. Są zagrożeniem, więc trzeba ich usunąć. Można się zastanowić na ile inność ciągle budzi negatywne emocje, nawet teraz…

„Odmieniec” to przyjemne czytadło dla młodzieży. Nie wzbudziło we mnie szczególnych uczuć, gros sympatii zdobyła para służących, bo główni bohaterowie wydali mi się lekko przeciętni. Przeczytam pozostałe tomy, by poznać dalsze przygody, ale traktując to tylko jako bardzo lekką rozrywkę.

Mam jednak mocno ugruntowane przeczucie, że jej parabiograficzne powieści historyczne wzbudziłyby we mnie więcej uczuć. I zamierzam to sprawdzić!

© 

ODMIENIECWydawnictwo: Literacki Egmont, 2013

Oprawa: miękka ze skrzydełkami

Liczba stron: 288

Moja ocena: 3,5/6

Ocena wciągnięcia: 4/6

Cykl: Zakon Ciemności, tom 1

PS. Rysunki pochodzą ze strony autorki.


Reklamy

4 thoughts on “„Odmieniec” – Philippa Gregory

  1. Właśnie kończę czytać tę książkę. Jest dość ciekawa, ale nie porywa. Również uważam, że postacie drugoplanowe są dużo bardziej interesujące niż ci główni. Jestem także ciekawa, jak potoczą się ich dalsze losy, więc pewnie też przeczytam kontynuacje 😉

    1. Antyśka – o, czyli pokrywają nam się wrażenia z lektury. Ciekawa jestem, czy autorka rozbuduje ten cykl, czy zostanie na takim bardziej powierzchownym poziomie.

      Tomek O. – na lekką, rozrywkową lekturę się nadaje bez problemu. Pozdrawiam!

Usuwane są wszelkie komentarze wulgarne, a także reklamy. Zdobądź się na odwagę podpisania swej wypowiedzi.

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s