„Zmyślone życie Siergieja Nabokowa” – Paul Russell


siergiej

Paul Russell podjął się niełatwej rzeczy. Napisać beletryzowaną biografię brata Władimira Nabokowa, to jest wyzwanie! Nie dość, że tekst dotyczy nieznanego szerzej brata bardzo znanego pisarza, to jeszcze Siergiej był homoseksualistą, a więc czarną owcą rodziny, człowiekiem, o którym starało się mówić rzadko i mało. Jednak autor przeszukał wiele różnych materiałów i ruszył do dzieła. Jak mu się udało?

Mamy tutaj okazję śledzić życie Siergieja w retrospekcji. Zaczynamy w Berlinie, podczas angielskich bombardowań. Bohater wspominając swoje życie daje nam możliwość jego poznania. Poznajemy jego losy od najmłodszych lat. Widzimy, jak ciężko było dojrzewać w cieniu hołubionego przez wszystkich Władimira, uzdolnionego i popularnego, który jest dumą ojca. Siergiej z kolei żyje w ciągłym cieniu brata. Jąkała, nieśmiały i nieprzebojowy, na dodatek „posiadający złą postawę”, która przynosi hańbę rodzinie. Jednakże dzięki autorowi, to właśnie tego nieznanego brata mamy okazję lepiej poznać.

Obserwujemy życie Siergieja – najpierw w carskiej Rosji, potem w Cambridge, Paryżu i Berlinie. Widzimy jego proces dojrzewania, krzepnięcia przekonań i postaw życiowych, zdobywanie i utratę przyjaciół i kochanków. Śledzimy jego namiętności, ale serwowane są one czytelnikom w sposób bardzo delikatny, nie powinny chyba nikogo gorszyć.

Siergiej miał okazję poznać wiele bardzo interesujących postaci, między innymi Pablo Picasso, Gertrudę Stein, Igora Strawińskiego czy Jeana Cocteau. To oni zapewniają mu wgląd w życie kulturalne, pełne gwaru, interesujących rozmów, kabaretowych spódniczek i dymu opium. Lata dwudzieste i trzydzieste XX wieku…

Jednakże kolorowe lata się kończą, nadciąga groza faszyzmu, homoseksualizm grozi więzieniem lub śmiercią, zaczyna się robić szaro i groźnie. Ale Siergiej się nie poddaje, ciągle próbuje znajdować piękno w życiu.

„Zmyślone życie Siergieja Nabokowa” to książka dobrze napisana i przedstawiająca ciekawą osobę. Cały czas po głowie chodziło mi pytanie: jak bardzo ona się ma do rzeczywistego życia Siergieja Nabokowa i na ile wiernie przedstawia również obraz jego sławnego brata. Nie znam losów Władimira, więc nie miałam możliwości skonfrontowania informacji.

Czytało mi się dobrze, chociaż lepiej „wchodziła” mi pierwsza część, ale może wynikać to z faktu, że z przyczyn niezależnych ode mnie ta lektura rozciągnęła się na długi czas. Właściwie chyba niczego mi nie brakowało w tej lekturze, więc obniżenie zainteresowania zwalam właśnie na rozciągnięcie czytania w czasie.

Książka ta powinna być dobrą lekturą dla wielu osób – dla tych lubiących biografie powinna być ciekawa już ze względu na tematykę książki. A ci, którzy biografii nie lubią mogą ją potraktować li i jedynie jako powieść.

© 

zmyślone życieWydawnictwo: Muza, 2013

Oprawa: twarda

Liczba stron: 384

Moja ocena: 4/6

Ocena wciągnięcia: 4,5/6


Reklamy

5 myśli w temacie “„Zmyślone życie Siergieja Nabokowa” – Paul Russell

  1. A jednak udało się coś napisać 🙂 Autor wybrał niebanalną postać, przy której mógł się wykazać. Ciekawe ile w niej prawdy…

    1. Ibs11 – 🙂

      Dofi – tak, trafiła się godzinka na złapanie oddechu i voila! 🙂 Też jestem ciekawa, ile tutaj prawdy, może znajdzie się ktoś, kto będzie kompetentny i udzieli nam odpowiedzi.

Usuwane są wszelkie komentarze wulgarne, a także reklamy. Zdobądź się na odwagę podpisania swej wypowiedzi.

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s