„Jak wychować dziecko, psa, kota… i faceta” – Dorota Sumińska, Dorota Krzywicka, rozm. Irena A. Stanisławska


Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie, 2011

Oprawa: miękka ze skrzydełkami

Liczba stron: 326

Moja ocena: 5/6

Ocena wciągnięcia: 5/6

*****

Premiera już jutro – 5 października!

Dorota Sumińska to lekarz weterynarii, psycholog zwierzęcy, prowadzi popularne radiowe i telewizyjne programy o zwierzętach.

Dorota Krzywicka jest psychologiem, udziela rad w programie „Rozmowy w toku”, doradza też czytelniczkom „Chwili dla Ciebie”.

Irena Stanisławska to dziennikarka, pasjonatka psychologii, nie bojąca się żadnych tematów.

Tyle dowiedziałam się w poszukiwaniu informacji o tej książce. Bo do sięgnięcia po nią skłoniło mnie nazwisko Doroty Sumińskiej. Jej książka „Świat według psa” bardzo mi się podobała, ale jeszcze większe wrażenie zrobił na mnie wywiad z nią, umieszczony w zbiorze „O psach, kotach i aniołach”. Kusiła więc, a po zapoznaniu się z sylwetkami pozostałych dwóch pań kompletnie nie mogłam sobie odmówić poznania tej rozmowy trzech silnych, nietypowych, bezpośrednich kobiet.

Dwie panie Doroty i pani Irena rozmawiają o wszystkim – psach, kotach, życiu, miłości, przyjaźni, szacunku, żywieniu, pracy, rozrywkach, rodzinie, dzieciach, facetach, psychice, wychowaniu i wielu innych tematach. Taka rozmowa-rzeka, którą prowadząca tylko podzieliła na rozdziały. Na początku tkwiły we mnie jeszcze uprzedzenia typu „czy to aby nie jest typowy poradnik?”, ale na szczęście szybko odfrunęły w nicość. Panie rozmawiają w porywający i wciągający sposób, czułam się, jakbym z nimi przy tym bluszczu siedzała i piła herbatę. Wśród natłoku tematów znajdują się też te, dotyczące wartości, tempa życia, wspólnoty, roli i życia zwierząt, wspólnej egzystencji. Tematy ważne.

Przyznam, że mnie – jako tzw. kociarze i psiarze – dobrze zrobiło przeczytanie tej książki. Myślę, że teraz lepiej rozumiem moje koty (i potencjalnego psa kiedyś w przyszłości), wiem więcej o ich postępowaniu, życiu, potrzebach. W końcu zaczęłam też myśleć o tym, skąd się wzięły nasze domowe koty i psy, jaka była ich droga do zamieszkania z człowiekiem i jak to wpływa na ich potrzeby i charaktery. Teraz będzie mi jeszcze łatwiej tworzyć rodzinę ludzko-zwierzęcą 🙂 A i pozostałe tematy były dla mnie ważne i interesujące. Zrobiłam sporo zaznaczeń, książkę pożyczę Mamie, a potem koleżankom. Myślę, że każda osoba zyska w trakcie jej czytania coś innego, specjalnego.

Ta książka to bardzo interesująca rozmowa, wywołująca zadumę, zadawanie sobie pytań, ale także i uśmiech. Po jej przeczytaniu z przyjemnością sięgnę po inne książki tych autorek.

Polecam wszystkim, których interesuje życie!

Reklama

5 myśli w temacie “„Jak wychować dziecko, psa, kota… i faceta” – Dorota Sumińska, Dorota Krzywicka, rozm. Irena A. Stanisławska

 1. Z wielką przyjemnością przeczytam tę książkę, choćby z tego względu, że bardzo lubię panią Dorotę Krzywicką. Jest to wspaniały, inteligenty człowiek, który mnie oczarowuje doborem właściwych słów do określonego tematu.
  Ciekawa zatem jestem jak sama odbiorę ksiązkę tej współautorki.

  1. Cyrysia – a widzisz, mnie znan była tylko p. Dorota Sumińska. Teraz już znam troszkę wszyskie trzy panie i z ciekawością będę śledzić ich dalsze poczyniania literackie 🙂

   Izusr – no wiesz! Ja Ci tu takie smakowite kąski podsuwam, a Ty chcesz mnie zabijać?! 😛 No, bo się zastanowię, czy Ci ją pożyczę 😛

 2. To jest książka typu Must have w moim przypadku. Bardzo lubię panią Sumińską i cenię ją ogromnie za jej nietuzinkowe podejście do zwierząt. W tym miesiącu na pewno przeczytam „Świat według psa” i już się nie mogę doczekać wrażeń.

  1. Balbina 64 – 🙂 Witaj fanko! Ja też planuję sięgać po książki tej autorki. Lubię jej sposób pisania o zwierzętach, jej logiczne, ale pełne serca podejście do naszej wspólnej ezystencji. Życzę więc miłego czytania i czekam na wrażenia z lektury!

   PS. Tylko książka, którą masz zamiar czytać jest jednak z deczko inna od typowych książek tej pani (a przynajmniej na tyle, na ile mogę powiedzieć z tych niezbyt częstych kontaktów z tą autorką, które miałam do tej pory).

Usuwane są wszelkie komentarze wulgarne, a także reklamy. Zdobądź się na odwagę podpisania swej wypowiedzi.

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s