„Dobrani” Ally Condie


Wydawnictwo: Prószyński i S-ka, 2011

Oprawa: miękka ze skrzydełkami

Liczba stron: 350

Moja ocena: 5/6

Ocena wciągnięcia: 5/6

*****

Wyobraź sobie swoje życie… Gdy masz 17 lat jedziesz na ceremonię Doboru, dowiedzieć się kto jest Twoim wybrankiem. Gdy masz 21 lat – zawieracie kontrakt hm… powiedzmy małżeński. Między 24 a 31 rokiem życia masz czas na rodzenie (lub w wypadku mężczyzn – płodzenie :P) dzieci. Gdy masz lat 80 zostaje Ci podana trucizna i umierasz w otoczeniu rodziny.

Od małego jesteś pod ścisłą obserwacją Społeczeństwa. Funkcjonariusze wiedzą co robisz, jakie wyniki osiągasz w szkole/pracy, o czym śnisz, jaka jest Twoja kondycja fizyczna, kto będzie Twoim wybrankiem. Do pracy masz ubrania jednego koloru, w przypadku uroczystości innego. Dostajesz pożywienie dobrane specjalnie do Twoich potrzeb. W czasie wolnym masz do wyboru kilka opcji, które są wspólne dla wszystkich. Możesz czytać 100 wierszy, słuchać 100 piosenek, oglądać 100 obrazów. Wszystko jest zaprogramowane, pod kontrolą, bez emocji.

W takim właśnie świecie żyje Cassia. Poznajemy ją w momencie, w którym jedzie do Ratusza, by dowiedzieć się, kto zostanie jej wybrankiem. Okazuje się nim być jej bliski przyjaciel – Xander. Gdy Cassia wraca do domu i chce w porcie przeczytać dane na temat Xandera, które dostała na mikrokarcie, ukazuje jej się twarz innego chłopca. Czy to działanie specjalne? Czy może pomyłka? W każdym bądź razie ten fakt ma olbrzymie znaczenie dla rozwoju akcji całej książki. Fakt ujrzenia innej twarzy wpływa na Cassię, podświadomie i powoli zmienia jej sposób postrzegania rzeczywistości, zaczyna ona widzieć więdzej, stawiać pytania. Gdzie to wszystko ją zaprowadzi? Jak się potoczy ta historia?

Przyznaję, że „Dobrani” zrobili na mnie spore wrażenie. Niby to książka o budzącej się w nastolatkach miłości w antyutopijnym świecie. Ale gdyby to było tylko to, to wcale bym nie była tak bardzo zachwycona. Jednak miejsce osadzenia akcji dało autorce pole do popisu. Może mam niewielkie doświadczenie z antyutopią, ale konstrukcja świata przedstawionego w książce bardzo mi się podobała. Oczywiście tylko teoretycznie, bo żyć tam bym nie chciała 😛 Condie stworzyła bardzo interesujący świat, zadbała o szczegóły, wszystko jest przekonujące.

Bohaterami są młodzi ludzie, którym autorka zagwarantowała bardzo emocjonujące wejście w dorosłość. Możemy obserwować ich przygody, rozwój. Szczególnie dotyczy to głównej bohaterki, jednakże nie tylko. Ciekawy jest rozwój Cassi, od przeciętnej dziewczyny, zadowolonej z otaczającego ją ładu i zasad (w porównaniu z chaosem sprzed powstania Społeczeństwa), poprzez pierwsze wątpliwości, budzenie się indywidualizmu, pragnienia prywatności, wolności wyboru, aż do zbuntowanej kobiety, zdolnej poświęcić wiele dla miłości.

Książka ta napisana jest według mnie dobrze – powoli poznajemy przedstawiony tam świat i bohaterów, potem akcja się rozwija, czyta się szybko. Społeczeństwo zadziwia i przeraża. Wszystko jest pod kontrolą, nie ma się praktycznie żadnego wyboru. Za przewinienia (typu spóźnienie do szkoły) zostaje się odnotowanym, a jeżeli popełni się większy błąd to zostaje się Anomalią (gorsza praca, pozostanie Singlem), a za jeszcze większe potknięcie jest się Abberacją i zostaje się wygnanym ze Społeczeństwa, znika się. Życie od początku do końca jest w rękach Społeczeństwa i Funkcjonariuszy. To oni decydują o pożywieniu, mieszkaniu, pracy, szkole, rozrywkach, śmierci…

„Dobrani” to moim zdaniem dobra książka, wciągnęła mnie i spowodowała wiele pytań. Bo na ile tak naprawdę jesteśmy wolni my sami? Co wpływa na nasze wybory? Na ile są one niezależne? Kto nas kontroluje? Gdzie są granice naszej wolności?

Do mych pochwał dorzucę jeszcze jedną – bardzo ciekawa okładka. Skromna, a jednocześnie pasująca dobrze do treści książki. Ale z tylnej części okładki usunęłabym migiem „(…) wspaniały świat, który uznają za swój zarówno czytelnicy „Zmierzchu”, jak i „Igrzysk Śmierci”. Co ta książka ma wspólnego ze „Zmierzchiem”??? Chyba tylko to, że bohaterowie są młodzi i się kochają. Naprawdę zadziwia mnie to wpychanie wszędzie nawiązań do bestsellerów, czy ma to sens, czy nie :/

Z chęcią poznam dalsze losy Cassie i jej bliskich. Ciekawa jestem, kiedy zostaną wydane pozostałe dwa tomy.

Polecam wszystkim miłośnikom antyutopii, walki o wolność wyboru i miłość.

Reklamy

19 myśli w temacie “„Dobrani” Ally Condie

 1. Chyba mi się spodoba, bo ostatnio zbyt stąpam po ziemi. Teoria ograniczania wolności jest mi bardzo bliska i wcale nie jest daleką wizją ani fikcją. Kupuję. 🙂

 2. Taka byłam niezdecydowana co do tej książki. Okładka bardzo kusiła, ale opis (ten „Zmierzch” nieszczęsny!) mniej. Nic to, trzeba będzie poszukać w wolnej chwili:)

  1. Ksiazkowiec – o tak, to zdecydowanie dla Ciebie! Będę wyglądała Twoich wrażeń z lektury 🙂

   Kobra – czytaj! 🙂

   Viv – no właśnie, zastanawiam się ile osób ten opis zraził, bo „Zmierch” im się nie podobał :/

 3. Wydaje się być ciekawa ; ) Raczej unikam jakichś miłosnych opowiastek, ale „Dobrani” to chyba nie jest takie typowe romansidło… Jeśli uda mi się gdzieś zdobyć, to na pewno przeczytam 😉

  1. Vampire – fajnie, to już niedługo poczytam o tym, jak Tobie się podobała 🙂

   Izaa. – zdecydowanie osadzone jest w nietypowym świecie. No i nie jest to tylko opowieść o miłości, ale o tym już pisałam 🙂

   Enedtil – to napisz do osoby rozdającej egzemplarze recenzyjne i poproś, żeby jednak Ci podesłała 😀

 4. Zrobiłaś mi krzywdę, przez twoją recenzję jeszcze bardziej chce przeczytać tą książkę… a już tak się cieszyłam, że zaoszczędziłam trochę pieniędzy (teraz już chyba wiem na co).

  1. mila – przepraszam 😉 Niestety tak już bywa, że zaglądanie na blogi książkowe jest zagrożeniem dla czasu i pieniędzy.

   Skarletka – hehehhe, wierzę, można się poczuć zagubionym jeżeli się nie wie o tym, że to będzie trylogia. Dobrze, że jakoś mi to wcześniej wpadło w oczy, więc nie miałam tego uczucia po zakończeniu czytania.

   Agnes – nie znam w ogóle, ale zaraz sprawdzę co to i jak mnie skusi, to poleci na listę „do przeczytania”.

Usuwane są wszelkie komentarze wulgarne, a także reklamy. Zdobądź się na odwagę podpisania swej wypowiedzi.

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s